اوباما محدود ساختن حقوق قانوني متهمين به تروريسم را بررسي مي كند
نيويورك - ديويد اكسلراد مشاور ارشد كاخ سفيد روز دوشنبه گفت كه اوباما رييس جمهور آمريكا آماده است تا قوانين موسوم به " حقوق ميراندا" در مورد زندانياني را كه به اقدامات تروريستي متهم شده اند مورد بررسي قرار داده و در صورت ضرورت حكم محروميت آنان را از چنين حقوقي صادر كند.
طبق قوانين موسوم به "ميراندا وارنينگ"" و يا " هشدار ميراندا" مامورين انتظامي آمريكا موظفند هنگام بازداشت افراد حق آن ها را به اختيار كردن سكوت و گرفتن وكيل گوشزد كنند و به آن ها بگويند تا زماني كه وكيلي اختيار نكرده اند حق دارند از دادن پاسخ به هرگونه سوالي خودداري كنند.
مشاوراوباما اين سخنان را در گفتگويي با شبكه خبري سي ان ان و در پي اظهارات آخر هفته گذشته اريك هولدر وزير دادگستري آمريكا ايراد كرد كه از قانونگذاران اين كشور خواسته است تا با تغييراتي در قوانين جزايي اين كشور وقت بيشتري در اختيار ماموران انتظامي بگذارند تا قبل از قرائت حقوق اين گونه متهمان بتواند اطلاعات كافي از انان به دست بياورند.
اظهارات هولدر با واكنش هاي متفاوتي از سوي قانونگذاران اين كشور مواجه شد و ليندزي گرام سناتور جمهوري خواه سخنان هولدر را مايه خشنودي توصيف كرد و گفت كه" من مدت ها است كه در حال مبارزه براي بازنگري هاي جدي در مورد تمام قوانين كشور در رابطه با تهديد هايي بوده ام كه با آن ها روبرو هستيم " .
موافقت اوباما با چنين تغييراتي در قوانين حقوقي اين كشور به معناي آن است كه از اين پس ماموران انتظامي آمريكا حق خواهند داشت به منظور كسب اطلاعات دلخواه خود كساني را كه به اتهام شركت در عمليات تروريستي در اين كشور بازداشت مي كنند مورد هر گونه شكنجه و آزاري قرار دهند.
اروپام 2253 / 360
لينک خبر: http://www.irna.ir/View/Fullstory/Tools/PrintVersion/?NewsId=1108305
منبع خبر: ايرنا
زمان خبر: سه شنبه 21 ارديبهشت 1389     ساعت: 05:54:14
نسخه قابل چاپ چاپ خبر