يادواره اي كه از ياد رفت
يادواره شهداي شهرستان بناب در پيچ و خم لطف مسوولان به دره فراموشي افتاد و يادواره گراميداشت سرداران و 370 شهيد خونين بال شهرستان بناب كه قرار بود در هفته بسيج امسال برگزار شود، در عين ناباوري لغو شد.
شهرستان بناب با تقديم شهيد والامقام و 940 جانباز و آزاده سرافراز به انقلاب اسلامي و با داشتن صدها رزمنده سلحشور و دلسوخته از جمله شهرهاي شهيدپرور و مدافع انقلاب در كشور محسوب مي شود و با اين توصيف برگزاري حداقل سالانه يادواره شهداي اين شهرستان كمترين وظيفه و تكليف مسوولاني محسوب مي شود كه مسووليت و ميز خود را مديون رشادت ها و جانفشاني هاي اين عزيزان هستند.

يادواره يازده سردار و 370 شهيد شهرستان بناب كه قرار بود در سومين روز از هفته بسيج امسال در بناب برگزار شود، به دليل ناهماهنگي مسوولان شهرستان با يكديگر و بهتر بگوييم سهل انگاري برخي از آنان در تدارك اركان برگزاري يادواره رنگ خود را از دست داد.

بديهي است شهدا از مفاخر و مواريث معنوي كشور ما هستند و همواره بايد مقام شامخ شان ارج نهاده شود، زنده نگه داشتن ياد و نام شهدا آن چنان ارزشمند است كه رهبر معظم انقلاب آن را معادل ثواب خود شهادت دانسته اند.

از اين جهت يكي از مناسبت هايي كه به صورت محلي، منطقه اي، شهرستاني، استاني و صنفي برگزار مي شود يادواره شهداي عزيز است كه شامل برنامه هاي مثل قرائت قرآن، كليپ، دكلمه، مداحي و سخنراني است و صد البته انتخاب سخنران محبوب، برجسته و متناسب با موضوع مراسم مي تواند در اثر بخشي يادواره موثر باشد.

جايگاه شهيد و شهادت در مكتب ما بر همگان روشن بوده و مي دانيم كه شهدا اولياء خاص خداوند هستند و ما بايد براي آنها و اداء حق آنها برنامه داشته و كار انجام دهيم.

برگزاري مراسم معنوي يادواره شهدا يكي از كارهايي است كه اگر فراتر از توانمان انجام دهيم در حق شهدا و براي شهدا صورت گرفته است هر چند اين يكي از ابتدايي ترين كارهايي است كه مي توانيم انجام دهيم اما بركات و فضايل خاص خودش را به همراه دارد.

شهدا محدود به زمان و يا مكان خاصي نيستند پس نمي توان گفت با گذشت دوران دفاع مقدس و عمليات هايي همچون والفجر، كربلاي پنج و بيت المقدس، شهيد و شهادت پايان يافته است، بلكه در ايام حاضر نيز برگزاري يادواره شهدا بهترين راهكار براي احيا و طراوت بخشي به نام و ياد ارزشمند شهداي عزيز است كه در شهرستان بناب نيز علاوه بر يادواره هاي محلي در شهر و روستاهاي اطراف آن، به صورت معمول يادواره بزرگ شهرستاني برگزار مي شود كه عظمت و جايگاه منحصر به فردي دارد.

حدود سه ماه قبل بود كه ستاد بزرگداشت هفته بسيج شهرستان بناب در فرمانداري تشكيل جلسه داد، با فعال كردن كميته هاي تخصصي برنامه ريزي مقرر شد در سومين روز از هفته بسيج، فضاي منطقه با رايحه دل انگيز يادواره معنوي سرداران و 370 شهيد شهرستان بناب معطر شود و فرماندار بناب قول داد اين يادواره به صورت زنده و مستقيم از شبكه استاني سهند پخش شود.

باوجود اينكه در آخرين جلسه ستاد هفته بسيج شهرستان در فرمانداري نيز مسوولان از قطعي بودن برگزاري يادواره سخن گفتند و فقط چشم انتظار تعيين و هماهنگي سخنران كشوري اين يادواره توسط نماينده بناب در مجلس شوراي اسلامي بودند، طي دو روز گذشته خبر ناخوشايند لغو مراسم به دلايل نامعلوم به گوشمان رسيد.

ازسويي از زبان مسوولان سپاه ناحيه بناب شنيديم كه برگزاري يادواره شهدا تا زماني كه همه امور هماهنگي آن به سپاه محول نشود، محقق نخواهد شد و سپاه براي جبران اين موضوع براي برگزاري يادواره شهرستاني در نهم دي ماه امسال با حضور يكي از مسوولان كشوري سپاه پاسداران انقلاب اسلامي فكر مي كند.

حال روي سخن ما با مسوولان است كه پخش زنده مراسم يادواره از شبكه استاني سهند پيشكش حضورتان باد، اما آيا هماهنگي و دعوت از يك سخنران كشوري خيلي مشكل بوده و اين همه وقت مي خواهد؟

خدا كند كه متوليان هماهنگي اين يادواره به فكر بهره برداري سياسي و جناحي و تحميل سليقه شخصي در امور مراسم از جمله دعوت سخنران نباشند كه در اين صورت مورد قهر و غضب شهداي مظلوم قرار خواهند گرفت.

يكي ديگر از متوليان يادواره شهداي بناب اظهار كرده براي اينكه حداقل مراسم يادواره تعطيل نشود با دعوت از يكي از نمايندگان تبريز در مجلس شوراي اسلامي مراسمي برگزار كنيم كه بايد در جواب اظهار اين برادر عزيز بگوييم اگر قرار بود بجاي دعوت از سخنران برجسته كشوري در نهايت به دعوت از نماينده تبريز در مجلس عدول كنيد كه اين همه وقت كشي و اين دست و آن دست كردن لازم نبود.

يادمان باشد شهدا هرگز به ما نيازي نداشته و دنبال اين نيستند كه ما كارشان را راه بياندازيم، بلكه ما هستيم كه به نام و ياد و شفاعت و فرهنگ و مرام آنها محتاج بوده و اگر بدانيم آنها چه حقي بر گردن ما دارند نبايد آرام و قرار داشته باشيم.

ياد و خاطره آنها و فرهنگ شهادت هميشه بايد زنده بماند همانطور كه خود شهدا زنده هستند. شهدا در زمان جنگ براي خاك شهادت را انتخاب نكردند و شعارگونه پيش نرفتند بلكه به فرمان امام راحل و تحقق اهداف رهبرشان كه نابودي حاكميت ظالم بود به اين مسير راه يافتند.

آنها براي همه مردم كشور خود جان فشاني كردند و سرمايه خود را كه جانشان بود بي پروا تقديم كردند بنابراين شهدا سهم گروه خاصي از مردم نيستند و به همه جامعه خود تعلق دارند و به گردن همه آنها حق عظيم دارند.

هدف اصلي از برگزاري يادواره شهدا همانطور كه از اسمش بر مي آيد زنده كردن و زنده نگه داشتن ياد و خاطره شهداست ، ما بايد امروز براي شهدا كار كنيم همانطوري كه آنها يك روز براي ما كار كردند و ثمره اش يك عمر باقي ماند.

ما نمي خواهيم يادواره برگزار كنيم تا احساس مردم را درگير كنيم، هدف از برگزاري چنين مراسمي بايد يك حركت و اقدام عملي باشد و بايد در يك مراسم فراتر از معرفي شهيد گام بر داريم و در راستاي تحقق اهداف او برنامه ريزي كنيم.

فراموش نكنيم فرهنگ شهادت تنها عنصري است كه ما را به پيغمبر، خداوند، انقلاب و نسل هاي آينده وصل مي كند و اين رسالت ما را بيشتر مي كند.

بايد مراسم را طوري پيش ببريم كه همه احساس كنند در مراسم يك اسطوره شركت مي كنند و نهايت بستر را براي افتخار به شهدا فراهم كنيم چون آنها بهترينند و شايسته بهترينها.

از جمله حقوقي كه به نظر مي رسد شهدا بر گردن ما دارند حق حيات همراه با امنيت و عزت و شرف است اما مسوولان و مديراني كه در اين نظام صاحب مناصب مختلف هستند يك حق ديگر را هم مرهون شهدا هستند كه آنهم حق مسووليت است.

خداوند شهدا را در قرآن معرفي مي كند يادشان را زنده نگه مي دارد و اصرار دارد كه حيات شهدا هميشه به يادمان باشد و ما هم بايد اين كار الهي را انجام دهيم و سعي در زنده نگه داشتن يادشان داشته باشيم تا اين حقوق ادا شود.

جمله شهدا زنده اند را بسيار شنيده ايم بنابراين حق شهيد است كه همه بدانند هست، زنده است و حيات دارد و اين يعني خط شهيد و راهش نيز همچنان زنده و پايدار است.

قيمت شهداي ما به اين است كه هشت سال براي نفي حاكميت استكبار در سراسر جهان جنگيدند و اين بها نبايد با كم لطفي ما به ساحت مقدس شهدا در سايه مشغوليت هاي روزمره اداري پايين آورده شود بنابراين به نظر نگارنده تعطيل شدن يادواره شهداي شهرستان بناب در هفته بسيج تلنگري براي مسوولان است تا از سستي در اين موضوع بيدار شوند.

ديگر حقوقي كه از شهدا بر ما وارد است حق بر كشور، ملت و تاريخ است، كه اينها بايد از سخنان رهبر معظم انقلاب شناسايي و تدوين شود. همانگونه كه معظم له در مراسم غبار روبي شهدا فرمودند: 'بيشتر از هر چيز بايد به حق شهدا بينديشيم'.

گزارش از حبيب خان محمدي
لينک خبر: http://irna.ir/fa/News/81401453/
منبع خبر: ايرنا
زمان خبر: سه شنبه 4 آذر 1393     ساعت: 18:32:20
نسخه قابل چاپ چاپ خبر